Karabasan, Volfied, Prehistorik

Bugün Temel Bilgi Teknolojileri sınavına çalışırken işletim sistemleri konusunda Windows 95 i ve Windows 98 i görünce eski günler geldi aklıma ve çok duygulandım. Bu iki sistemle gerçekten çok uğraşıyordum ve zevk alıyordum. Tabi ki en zevk aldığım kısmı ise oyunlarıydı. Volfied, Dyna, Prehistorik, Karabasan, Supaplex vb. O kadar basit olmasına karşın çok zevkliydi. Volfiedde daha fazla puan toplama yarışı, prehistoriği kafa kafaya verip bitirme çabaları gerçekten aklıma geldikçe duygulandırıyor beni.

Ve o yıllarda en çok zevk aldığım şeylerden birisi de web sitesi yapmaktı sanırsam. İnternete o zamanlar Dial-Up bağlanılıyordu ve bizde e-kolay ixir paketi vardı. Hani şu reklam filmlernde Banu Alkan’ın oynadığı :) (Galiba oydu :)) 56k bağlantıyı haftada 1 saat, maximum iki saat kullanma iznim vardı. Ve bu 1 saatimi en iyi biçimde değerlendirmem gerekiyordu. Birşeyler öğrenmeye çalışıyordum. Bunun yanı sıra her internete girdiğimizde Ablamla önceden belirlediğimiz bir mp3ü indiriyorduk :) Bir saatte anca bitane iniyordu :) İlk web sitesimi şu anda faaliyet göstermeyen kolayweb.com sitesinde yaptım. Sanırsam yıl 1999 du. (2000de olabilir tam hatırlayamadım.) Daha sonra sitemynet kullandım. Bi süre sonra kendim bişeyler yapmayı öğrendim. Frontpage kullanarak basit siteler yapıyordum, hatta saçma sapan ama şu anki bilgimin bilmeden temellerini atıyordum. Bu yaptığım sayfaları o zamanın meşhur sitesi geocities’te barındırıyordum. Yaptığım sayfalara da benden başkası girmiyordu sanırsam :) O zamanlar en çok kullandığım yönlendirme sitesi www.cjb.net idi. Sanırsam böyleydi adresi. Şu anda girdim acayip bişeyler çıktı :) Sonra zaman ilerledikçe kendimi daha fazla geliştirdim. Yine kendi başıma ASP öğrendim. Ve bugünlere geldim.

İnternetle tanışalı yaklaşık 10 yıl olmuş. Bu 10 yılda kendimi çok daha fazla geliştirebilirdim ancak nerden baksanız bu 10 yılın sadece 2-3 yılı ADSL bağlantısı kullandım. Ve bu 10 yıl içinde 4 yıl kadar bilgisayarsız kaldım. Herşeye rağmen geç kalmış sayılmam. Hayallerimi gerçekleştirebileceğim bir bölüm kazandım. Ve emin adımlarla ilerlediğimi düşünüyorum.

Yazımı bitirmeden önce size yazı başlığındaki oyunların download linklerini vermek istiyorum :)

Volfied: http://rapidshare.com/files/246201172/VOLFIED.rar 426kb
Prehistorik 2:
http://www.oyuncuu.net/oyunlar/dosoyunlari/prehistorik2.zip
Karabasan:
http://www.bilgisayarlisesi.com/download/down.asp?id=449

One comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: