Kağıt üzerinde programlama sınavı saçmalığı!

Gerçekten zordur kağıt üzerinde program yazmak. Hem de hatasız olarak. İşte Programlama dersinin sınavında bizi buna zorluyorlar. Kağıt üzerinde hatasız olarak program yazmaya.

Peki soru tipleri nasıl oluyor bu sınavlarda? Size kağıt üzerindeki sorulardan bir kaç çeşidini yazayım. İyi ve kötü yönlerini eleştireyim.

 1. Doğru/Yanlış: Genel olarak tüm programlama dilleri için kullanılabilir bir yöntem. Eleyici sorular yer alabilir. Dikkati test eden sorular. Tabii ki bu sorularda Doğru cevap 2 puan yanlış cevap -1 puan gibi methodlar uygulanmalı. Yoksa şanslı kişiler için gayet güzel olur bu tarz sorular :)
 2. Program Çıktısı: Konsol tabanlı programlar için kullanılabilir bir yöntem. Hemen bir örnek ekliyorum.
  Bu örnekte de görüldüğü üzre gayet etkili, bilgiyi ölçen, dikkate dayalı sorular sorulabilir.
 3. Hata Bulma: Bir programda soruları hazırlayan kişilerin yaptığı hataları bulmanız istenir sizden. Bu hatalar karakter hataları, noktalama hataları gibi şeyler olabilir. Çok etkili bir yöntem olduğunu düşünmüyorum ancak anlık dikkat çerçevesinde sorulabilecek sorulardır.
 4. Program Yazımı: İşte bana göre zurnanın zırt dediği yer burası. Yukarıdaki üç soru tipine eyvallah diyorum ancak bu soru tipi için maalesef aynısını söyleyemiyorum. Hemen örnek vereyim bu soru tipi ile ilgili.

  Sorular gayet açık ve net. Hatta güzel. Ancak bu soru tipi kağıt üzerinde yapılacak sorulardan değil. Ben bir program yazarken kağıdı müsvette olarak kullanırım. Gerekli algoritmayı oluştururum, ufak tefek kodlama ile ilgili karalamalar yaparım. Program ne kadar basit olursa olsun bir algoritma oluştururum.
  Programı yazarken ise en çok deneme yanılma yöntemini kullanırım.

  Sınavlarda kısıtlı bir zaman içinde (tam puan alabilmek için) kusursuz bir algoritma kurmalı, deneme yanılmayı zihnimizden yapmalıyız. E tabi zaman kısıtlı olduğu için ve beynimiz bir bilgisayar gibi çalışmadığı için tam puan almak zorlaşıyor.

  Bir de bu soru tipleri konsol tabanlı programlama dilleri için bir nebze kabul edilebilir ancak görsel programlamalar için oldukça geçersiz ve yetersiz bir yöntem olduğunu düşünüyorum. Örnek olarak bugünki Visual Basic sınavını verebilirim. Yine yukarıdaki resime benzer (daha zoru) sorular vardı. Fakat bunlar için bir tasarım belirtilmemişti. Kafamıza göre yaptık. Örneğin girilen sayılar Textbox’tan mı geliyor yoksa Inputbox ile mi alınıyor belli değildi.

  Hadi tasarımı geçtim, VB’de bir program yazarken Visual Studio otomatik olarak fonksiyonları, değişkenleri, element özelliklerini yazıyor. Doğal olarak onları ezberleme gereği duymuyorum. Ancak sınavda ezbere yapmak gerekiyor.
  Bunlar gibi bir çok gereksiz zorlukları var bu soru tipinin.

Peki benim önerim ne?

Bu tarz sorular kesinlikle bilgisayar üzerinde çözülmeli. Ancak okulların laboratuvarları (birçoğu) yetersiz kalıyor. Doğal olarak öğretim görevlisi ölçme ve değerlendirme için bu tarz soruları sormaya mahkum bırakılıyor.

İkinci bir yöntem ise ödev notu olabilir. Dönem içinde birden fazla ödev istenebilir ve bu ödev notları ortalamaya belli bir etki yapar. Bu noktada da öğrencilerin ödevlerini paylaşması sorunu ortaya çıkıyor.

Son önereceğim yöntem ise final projesi istenebilir. Öğrencilere gruplar halinde projeler verilebilir.

Sonuç olarak benim de elle tutulur bir çözüm önerim yok maalesef. Ancak önerilerimden alternatifler yaratılabilir. Umarım bu sistemi güzel bir biçimde değiştirebilecek bir babayiğit çıkar :) Ufak bir serzenişimi sizlerle paylaştım, siz de bu serzenişe katılıyorsanız yorumlarınızı eksik bırakmayın :)

Not: Bilg. Prog. I dersim AA geldi ve Bilg. Prog. II dersinden de AA harf notu bekliyorum. Kısacası bu serzenişi sınavlarda başarız olduğum için değil, genel bir problem olduğunu düşündüğüm için yaptım. Ayrıca öğretim görevlilerine herhangi bir serzenişim yok, sistemsel hatalar, donanımsal yetersizlikler nedeniyle öğretim görevlileri bu şekilde sorular sormak zorunda kalıyorlar.

Kağıt üzerinde programlama sınavı saçmalığı!” hakkında 2 yorum

 1. Geri izleme: Kağıt Üzerinde Programlama Sınavı 2 – Ne öğreniyoruz? | Güven Atbakan | Kişisel Blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir